Výhody tepelných čerpadel

Obliba tepelných čerpadel roste z mnoha důvodů. Především je to ideální ekologická alternativa za tradiční topení na uhlí, dřevo a další paliva. Velkou roli hrají ovšem i další přednosti, kterými se tepelná čerpadla vyznačují. Výrazně levněji budete topit po zhruba třech až pěti letech od jeho pořízení, kdy se vám vrátí vstupní investice. Pořizovací cenu si navíc můžete snížit využitím vládního dotačního programu.

Jak tepelná čerpadla fungují?

Tyto moderní tepelné zdroje vytápějí dům a ohřívají vodu teplem, které odebírají buď ze země, z vody nebo ze vzduchu. Právě tím, jaké médium využívají, se tepelná čerpadla od sebe liší. Nejběžnějším typem je tepelné čerpadlo fungující na principu vzduch/voda. To znamená, že čerpadlo odebírá teplo z okolního vzduchu a předává jej vodě v topném systému. Nejčastěji je to do podlahového topení, které je schopné vytopit interiér domu i v zimních měsících. V létě může tepelné čerpadlo sloužit jak náhrada klimatizace. Méně používané typy čerpadel odebírají teplo z vody nebo z podzemí.

Proč si pořídit tepelné čerpadlo?

Jak je uvedeno výše, budete topit v podstatě zadarmo, šetřit životní prostředí, protože tepelná čerpadla neprodukují žádné škodliviny. Budete nezávislí na cenách energií, které neustále rostou a ani v budoucnu není reálný jejich pokles. Výkon tepelných čerpadel sice není příliš velký, ovšem díky kvalitnímu zateplení domu budete bez problémů celoročně vytápět dům a ohřívat vodu. Bonusem navíc je bezúdržbovost a čisté prostředí vašeho příbytku.

Klimatizace

Před pořízením klimatizace je třeba uvážit některá hlediska. Především velikost a také účel, pro jaký daná místnost slouží. Například počítačové servery generují značné množství tepla, a proto je do místnosti, kde jsou instalovány nutná klimatizace s vyšším výkonem. Obdobné hledisko je třeba vzít v úvahu u podkrovních místností. Pokud chcete využít služeb odborníků, pak si najděte webové stránky M-klima.cz patřící stejnojmenné pražské firmě. Ta dodává a montuje různé druhy klimatizace, ale také tepelná čerpadla.