Plánujete pořídit dřevěnou podlahu? Naučte se o ni správně pečovat

Dřevěná podlaha je sice o něco náročnější na údržbu než jiné typy podlah, ovšem dřevěné podlahy mají své ohromující kouzlo, které jiná podlaha nenahradí.

Nezáleží na tom, jaké právě panuje roční období, dřevěným podlahám nesvědčí vlhkost ani sucho.

Správnou údržbou a preventivním opatřením si dřevěnou podlahy svou krásu udrží po mnoho let. Poradíme vám, jak správně o dřevěnou podlahu pečovat.

Při rozlití podlahu okamžitě vysušte

Použijte suchý nebo mírně navlhčený hadřík k okamžitému setření veškerého rozlitého materiálu, vyhněte se parním mopům.

Protože dřevo bobtná a smršťuje se v závislosti na vlhkosti, jak na něm, tak ve vzduchu, je důležité udržovat vlhkost na nízké úrovni, abyste zabránili bobtnání, štěpení a roztřepávání dřeva. Nejlepším způsobem, jak těmto problémům předcházet, je ihned vyčistit rozlité tekutiny a udržovat v domě teplotu mezi 15 – 25°C. Podlahy ze dřeva se ničí i v případě, že po ní budete chodit v mokrých botách.

Používejte ochrany na nábytek

Škrábance jsou jedním z nejhorších problémů, které je třeba řešit u dřevěných podlah. Přestože jsou některé škrábance nevyhnutelné, jiným se určitě dá zabránit. Jedním z nejlepších způsobů, jak jim předejít, je přidat na nohy židlí, pohovek, stolů atd. ochranné polštářky.

Pravidelně vysávejte

Každotýdenní vysávání není jen klíčem k udržení vašeho domova v čistotě, ale také zajišťuje, aby žádné drobky a nečistoty, které vám při zametání unikly, nepoškrábaly podlahy.

Dejte dřevěné podlaze nový nátěr

Podlahy z laminátu sice někdy vypadají jako dřevěné, ale ve skutečnosti se o dřevo nejedná.

Postupem času, kdy vaše dřevěné podlahy začnou vypadat trochu matně, je možné je obnovit pomocí nového nátěru. To zahrnuje použití nové vrstvy povrchové úpravy dřevěných podlah. Frekvence nátěru záleží na životním stylu rodiny a počtu obyvatele v domě, zhruba je to 3 – 5 let.