Malířský stojan: Poradíme vám s jeho výběrem

Rozhodli jste se, že si koupíte malířský stojan? Pak jste určitě zjistili, že výběr není tak jednoduchý, jak se zdá. Tento článek vám ale pomůže.

Stojan je základní výtvarnou pomůckou, která by neměla chybět žádnému malíři. V nabídce naleznee různé malířské stojany. Pro nebohého začátečníka tak může být náročné vybrat si ten správný. V následujících řádcích si ukážeme základní dělení malířských stojanů a poradíme vám, který malířský stojan je pro vás ten pravý.

Malířský stojan dle použití

   1. Malý stojan

Malé malířské stojany se využívají pro dekorační účely, na focení či na malování malých pláten. Tento stojan vám nezabere mnoho místa a lze jej nosit vždy při sobě. Nejčastěji si jej vybírají malíři, kteří vnímají malování jako svůj koníček, nikoliv živobytí. Díky své velikosti a skladnosti se hodí i na cesty.

   1. Plenérový stojan

Jak už z názvu vyplývá, tento stojan je určen pro práci v exteriéru. Plenérové stojany bývají lehké, skladné, avšak neposkytují takovou stabilitu. Jejich výhodou je, že jsou upraveny na práci venku, takže mají různé úchyty před větrem či speciální lak na ochranu proti vlhkosti.

   1. Ateliérový stojan

Pokud budete pracovat na jednom místě, pak je pro vás ideální malířský stojan ateliérový. Tyto stojany jsou určeny pro práci v ateliéru, jsou velmi stabilní a robustní, což se odráží v jejich váze. Jsou velké a práce s nimi je maximálně komfortní. Ateliérový stojan můžete nastavovat dle libosti, měnit výšku či záklon.

Malířský stojan dle typu

Stojany na malířské plátno dělíme i dle jejich tvaru. Známe dva základní typy stojanů:

   1. Typ A

Typ A je rozšířený a oblíbený zejména kvůli nižší ceně a menším rozměrům.

   1. Typ H

Typ H je naopak dražší, avšak díky svým masivnějším rozměrům poskytuje stabilitu a komfort.

Malířský stojan dle materiálu

   1. Bukové dřevo

Tento stojan je ideální pro všechny, kteří si potrpí na kvalitu. Robustní, pevný a odolný stojan bude ozdobou vašeho ateliéru. Zvolte vhodné plátno, a snadno na něj vypotřebujete veškeré výtvarné a kreativní potřeby.

   1. Smrkové dřevo

Malířský stojan ze smrkového dřeva je vhodný pro umělce, kteří hledají kvalitní stojan za poměrně nízkou cenu. Tento stojan poskytuje menší stabilitu než bukový, avšak je stále velmi odolný a komfortní.

   1. Měkké dřevo

Známe i stojany z měkkého dřeva, ty jsou však nejméně kvalitní a nevydrží vám příliš dlouho. Pokud můžete, raději investujte do kvalitnějších stojanů. Pokud ale zvolíte právě tento stojan, můžete ušetřené peníze investovat na potřeby pro malování obrazů.

   1. Hliník

V poslední době se začaly objevovat i stojany z hliníku. Jsou poměrně kvalitní a odolné, ale nebudou vám zdobit ateliér tak, jak ty dřevěné.